Zastosowanie Vapour Regulator
Od 1 stycznia tego roku obowiązują w Polsce nowe wytyczne (WT - Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r.) określające dla dachu współczynnik przenikania ciepła U mniejszy od 0,25 W/m²K. Aby osiągnąć taką izolacyjność dachu trzeba ułożyć między krokwiami na poddaszu mieszkalnym ok. 25 cm wełny. Ten wymiar ma decydujący wpływ na konstrukcję dachu przeciętnego domu jednorodzinnego o poddaszu mieszkalnym. Wełnę wkłada się bowiem między krokwie, które ze względów konstrukcyjnych nie muszą być tak grube jak niezbędna wysokość wełny. Z tego powodu powstają pewne problemy : jak pogrubić warstwę termoizolacji do wymaganych wymiarów skoro maksymalna wysokość powszechnie dostępnych belek drewnianych wynosi zazwyczaj 18 cm ?
Można to łatwo zrealizować za pomocą nowego typu paroizolacji produkowanej przez Marma Polskie Folie o nazwie Vapour Regulator.
W dachu pokazanym na zdjęciach zastosowano Vapour Regulator między dwoma warstwami wełny. Pierwsza 18-centymetrowa warstwa została włożona między krokwie a druga 10-centymetrowa między profile mocujące płyty gipsowo-kartonowe (g-k). Vapour Regulator między nimi zamocowano do spodu krokwi za pomocą taśmy dwustronnie klejącej Marma N2. Potem dodatkowo do krokwi zamocowano wieszaki do profili podtrzymujących płyty g-k. Miejsca mocowania nie wymagają uszczelnień, ponieważ taki dach ma z zasady przewodzić parę wodną w stronę membrany wstępnego krycia (MWK) w sezonie grzewczym a latem odwrotnie do środka pomieszczeń.
 
 
 
 
 
Zalety takiego układu :
  1. Łatwiejszy montaż wełny i profili do płyt g-k ;
  2. Łatwiejsze uzyskanie szczelności warstwy paroizolacyjno – wiatroszczelnej jaką tworzy Vapour Regulator ;
  3. Mniejsza grubość dachu przy tej samej grubości wełny ;
  4. Brak możliwości powstania zawilgocenia wewnętrznej strony płyt g-k ;
  5. Szybsze wysychanie wełny dzięki przenikaniu wilgoci do środka pomieszczeń (latem);
  6. Brak mostków termicznych na belkach więźby (drewno przewodzi ciepło).
 
 
 
W takim układzie dachu bardzo ważne są trzy elementy :
 
  1. Takie zastosowanie Vapour Regulator jest możliwe tylko w dachach, w których pod pokryciem wentylowanym ułożona jest wysokoparoprzepuszczalna membrana wstępnego krycia.
  2. Vapour Regulator musi być ułożony szczelnie – czyli zakłady między poszczególnymi jego pasmami muszą być zaklejone jak również wszystkie połączenia regulatora ze ścianami, oknami dachowymi oraz innymi instalacjami przechodzącymi przez dach.
  3. Warstwa wełny od strony zewnętrznej (między belkami więźby) musi być zdecydowanie grubsza od warstwy ułożonej od strony wewnętrznej (między Vapour Regulator a płytami g-k).

Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2024
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl lenko.com.pl |      Prywatność