Uzasadnienie zastosowania EKRANU pod pokrycia blaszane
Jak należy układać blachy płaskie.
Uzasadnienie zastosowania EKRANU pod pokrycia z paneli rąbkowych.

Wszelkie blachy pokryciowe mają dużą rozszerzalność termiczną i w związku z tym na dachach pokrytych nimi występuje zagrożenie przecierania się blach na nierównościach podłoża (fot.1) pod wpływem zmian temperatury. Temperatura pokrycia dachu zmienia się często w ciągu dnia. Głównym tego powodem jest Słońce, którego promieniowanie dostarcza dużych ilości energii. Wystarczy , że Słońce zajdzie za chmurami lub powieje ochładzający wiatr lub spadnie deszcz a blachy szybko się schładzają. Gdy chmury odsłonią Słońce proces rozszerzania znów się zaczyna. I tak ciągle każdego dania. Nawet w czasie jednolitej pogody temperatury blach sie zmieniają bo zmienia się kąt padania promieniowania słonecznego. Proces rozszerzania związany jest również zrozgrzewaniem się dachu po zawsze chłodniejszej nocy. Jak z tego wynika, duże zmiany wymiarów blach zachodzą zarówno latem jak i zimą.

W związku z tym ważne jest aby podłoże na jakim muszą leżeć blachy pokryciowe było gładkie i ułatwiało ruchy termiczne. Warunek ten jest możliwy do spełnienia tylko wtedy gdy blachy leżą na specjalnych warstwach poślizgowych, rozdzielających blachy od poszycia.

Poszyciem mogą być : deski zamocowane na styk lub z odstępami, sklejka lub różne płyty wiórowe. Niezależnie od stopnia gładkości tych materiałów najgroźniejsze dla blach są elementy mocujące je do konstrukcji dachu czyli gwoździe, wkręty lub śruby.

W trakcie mocowania poszycia nie można uniknąć takiego wbicia gwoździ lub wkręcenia wkrętów, które spowoduje wystawanie ich łebków krzywo (nie prostopadle) wprowadzonych w poszycie. Wystające łebki zawsze będą rysować i przecierać blachę. Dodatkowo bez względu na rodzaj poszycia zawsze na powierzchni dachu jest dużo krawędzi płyt tworzących poszycie – najwięcej w deskowaniu.

Dlatego pod płaskimi blachami pokryciowymi stosuje się materiały poślizgowo-rozdielające, które niwelują nierówności poszycia i ułatwiają przesuwanie się blach.

Materiały takie powinny być na tyle grube i elastyczne aby zadry i wystając gwoździe oraz krawędzie płyt nie rysowały blach.

Z tego powodu pod pokryciami z blach od dawna układano różne materiały poślizgowe. Na początku stosowano filce, później różne maty. Obecnie, w zależności od systemu wentylowania dachu oraz rodzaju blach pod takimi pokryciami stosuje się grube wysoko paro-przepuszczalne membrany lub specjalne maty przestrzenne dodatkowo dostarczające pod blachy powietrze.

Jeżeli poszycie, na którym leżą blachy jest wentylowane to jednym z najlepszych materiałów poślizgowo rozdzielających jest polipropylenowa membrana z miekką warstwą stykającą się z poszyciem. Blachy znakomicie się po niej ślizgają a poszycie nie gromadzi wilgoci bo membrana jest wysoko paro-przepuszczalna i wilgoć może się po odparowaniu przedostać pod blachę a po skropleniu spłynąć do okapu po membranie.

W ofercie Marma Polskie Folie takim produktem szczególnie nadającym się pod wszelkie blachy płaskie jest WŁOCHATY EKRAN DACHOWY 265. Jest bardzo miękki i mocny a dodatkowo ma najwyższą paroprzepuszczalność w tej grupie produktowej.

 
 
 
 
 
 

Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2021
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl divameble.pl lenko.com.pl |      Prywatność