Membrany DACHOWA na deskowaniu

Większość membran wstępnego krycia (MWK) może być również układana na deskowaniu. Ich producenci podają w informacjach opisujących produkt czy ich MWK mogą być położone na deskowaniu czy nie. W takiej klasyfikacji kierują się głównie grubością membrany i warstwy czynnej (filmu funkcyjnego), która jednocześnie jest paro-przepuszczalna i wodoodporna. W tych membranach, które mają cienki film, musi być dodatkowa warstwa osłaniająca go od spodu. Przy odpowiedniej grubości tej osłony membran może być układana na deskowaniu.

Membran z rodziny Dachowa, dzięki innowacyjnej technologii wytwarzania, mają grubszy film niż produkty wytwarzane według starszych metod. Z tego powodu większość membran z tej rodziny może być układana na deskowaniu. Informacje na ten temat są zawsze umieszczane na opakowaniu i instrukcji każdego rodzaju membrany.

Ułożenie MWK na deskowaniu pozwala uzyskać połączenie dwóch efektów : wzmocnienia konstrukcji i uproszczenia wentylacji dachu dzięki wypuszczeniu pary wodnej spod desek. Takie rozwiązanie umożliwia zamontowanie ocieplenia dachu na styk z deskowaniem i gwarantuje wtedy długą trwałość dachu oraz dobrą jego termo-izolacyjność dzięki osuszającemu działaniu membrany. Jednak przy zastosowaniu tej korzystnej metody trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Bardzo ważne jest aby deskowanie (w przypadku kiedy ma się stykać z termoizolacją) powinno być wykonane z desek nie szerszych niż 11 cm a szpary między deskami nie powinny być zbyt małe. Jeżeli zdarzy się, że deski są szersze i zbite na styk to trzeba poszerzyć szpary między nimi lub wywiercić otwory.

Przy okazji chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że deskowanie jest rodzajem poszycia ale nie każde poszycie jest deskowaniem. Oznacza to, że jeżeli poszycie jest wykonane z płyt OSB lub ze sklejki (są to doskonałe paro-izolacje) to dla prawidłowego działania wentylacji niezbędna jest szczelina pod poszyciem (pod płytą a nad termoziolacją) z wlotami w okapie i wylotami pod kalenicą .

Czyli pod płytą OSB musi być taka sama, dodatkowa szczelina wentylacyjna jak pod deskowaniem z papą. Te dwa rodzaje warstwy wstępnego krycia wymagają dwóch szczelin wentylacyjnych w dachu. Brak dolnej szczeliny wentylacyjnej (pod szczelną papą na deskach a nad termoizolacją) prowadzi do zawilgocenia dachu. Termin osiągnięcia groźnego poziomu zawilgocenia zależny od sposobu eksploatowania budynku oraz od ilości wilgoci pochłoniętej przez dach w okresie budowy budynku.

Jeżeli dach ma być kryty łupkiem lub płytami łupko-podobnymi (na deskowaniu) to membrana musi być dodatkowo odpowiednio gruba i odporna na „deptanie", które jest nie do uniknięcia przy układaniu tych pokryć. Oznacza to również, że membrany o mniejszej gramaturze montowane na deskowaniu a przeznaczone pod pokrycia leżące na łatach, nie mogą być „deptane" tak jak te mocniejsze przeznaczone pod łupek. Szczególnie groźne jest układanie dachówek w paczkach przed ich ułożeniem na membranie (i na deskowaniu) zamiast na łatach.

Sposób układania MWK na deskowaniu wymaga od dekarzy delikatności i rozwagi, ponieważ deskowanie jest szorstkie i mogą wystawać z niego drzazgi. W związku z tym bez względu na grubość membrany nie można jej po deskowaniu przeciągać ani przesuwać tak aby po nim szorowały. Jeżeli występuje konieczność skorygowania ułożenia pasma to trzeba je unieść i położyć ponownie w zaplanowanym miejscu. W skrajnych przypadkach powstania kieszeni lub zmarszczek lepiej jest je przymocować i zakleić (jeżeli przeszkadzają) niż przesuwać membranę.

Proszę pamiętać, że bardzo nieiwiele nisko paro-przepuszczalnych folii wstęnego krycia (FWK) może być układanych na deskowaniu. Te z nich, które mogą być tak stosowane muszą mieć grubą warstwę włókniny od spodu (warstwę antykondensacyjną), tam gdzie stykają się z deskowaniem, a pod deskowaniem zawsze musi być szczelina wentylacyjna.

Uwaga

Membrany układane na deskowaniu mogą być położone na połaciach o kącie nachylenia od 15° z zakładami określonymi poniższej tabeli.

Zalecane zakłady minimalne między kolejnymi pasmami DACHOWEJ

Nachylenie połaci dachu

Szerokość zakładu między pasmami

15 º - 24 º

20 cm

25 º - 35 º

15 cm

36 º - 90 º

10 cm

Na połaciach o niskim nachyleniu 10 º - 20 º należy zastosować tylko mocne membrany powyżej 130 g/m²


Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2021
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl divameble.pl lenko.com.pl |      Prywatność