Biały problem na dachu
Leżący na dachu śnieg, zwłaszcza świeży wygląda niezwykle dekoracyjnie. Nie miejmy jednak złudzeń – ozdobna warstwa białego puchu to jednocześnie prawdziwy test szczelności pokrycia, a w krytycznych przypadkach poważne zagrożenie dla konstrukcji nośnej dachu.
 
Biały problem na dachu
 
Kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu to obciążenie w granicach 50 kilogramów na metr kwadratowy powierzchni. Problem z zalegającym i jak się okazuje wcale nie takim puszystym śniegiem, dotyczy przede wszystkim dachów płaskich. W ich wypadku lepiej nie czekać aż stopnieje, ale usunąć go samodzielnie. W przeciwnym wypadku, na skutek wahań temperatury, na powierzchni dachu może utworzyć się jeszcze cięższa i bardziej niebezpieczna warstwa lodowa-śnieżna. A to niestety kolejny krok w kierunku katastrofy budowlanej.

Mniej podatne na tego typu zagrożenia są oczywiście dachy skośne o dużym kącie nachylenia, z których śnieg najczęściej spada sam. Jednak także w tym wypadku warto od czasu do czasu sprawdzić co dzieje się nad naszymi głowami.
- Na skutek obfitych, długotrwałych opadów, śnieg może gromadzić się przede wszystkim w tzw. koszach, czyli miejscach połączeń połaci dachu, przy kominach, a także pomiędzy usytuowanymi blisko siebie lukarnami– mówi Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie.
Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że zamarzający i topniejący na zmianę śnieg stanowi w tych miejscach prawdziwy test szczelności obróbek blacharskich. W przypadku źle wykonanych prac, pod pokrycie zasadnicze, a następnie wstępne może przedostać się woda, zagrażająca termoizolacji.
- W polskim klimacie, sposób wykonania izolacji takich elementów jak kominy powinien uwzględniać specyfikę opadów śniegowych – dodaje Patoka – Uszczelnienie powinno być niezwykle dokładne, precyzyjne i solidnie.

Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wysokość obróbki blacharskiej (na kominie może to być nawet 30 cm), ale również na sposób ułożenia i mocowania membrany wstępnego krycia, która ma chronić nasz dach przed przeciekami. Jeśli tego nie dopilnujemy, to dostający się pod pokrycie zasadnicze śnieg może poważnie utrudnić nam życie, a co gorsze narazi nasz domowy budżet na dodatkowe koszty.

Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2021
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl divameble.pl lenko.com.pl |      Prywatność