Wstępne krycie - papą czy folią?
Jeszcze nie tak dawno jedynym dostępnym materiałem do izolacji dachu była papa. Dziś zastąpiły ją specjalistyczne membrany lub folie wstępnego krycia. Który materiał wybrać i kiedy?
 
Wstępne krycie - papą czy folią?
 
Papa dachowa powstaje poprzez nasączenie masą asfaltową lub smołową osnowy z tektury lub welonu z włókna szklanego. Następnie pokrywa się ją warstwą mineralnej posypki. W czasach gdy większość domów posiadała nieużytkowy strych, wybór tego właśnie materiału był czymś oczywistym i niebudzącym większych wątpliwości. Jednak dziś znaczna część budujących, planuje wykorzystanie poddasza do celów mieszkalnych.
- Papa jest materiałem, który bardzo dobrze uszczelnia dach od zewnątrz, ale niestety nie przepuszcza pary wodnej, gromadzącej się w środku domu – mówi Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie – Przykrycie nią takiego dachu, może doprowadzić do rozwoju wilgoci, a następnie problemów z pleśnią oraz grzybami. Nie mówiąc już o tym, że mokra termoizolacja (wełna mineralna) traci swoje właściwości, zwiększając tym samym koszty ogrzewania.
 
Folie pod skosami
 
Specjalistyczne folie dachowe – najpierw o niskiej, a później wysokiej paroprzepuszczalności - powstały właśnie po to, aby tego typu problemów uniknąć. W przeciwieństwie do papy, w ich wypadku nie ma potrzeby stosowania tzw. deskowania, które zwiększa koszty budowy dachu. Poza tym są to materiały znacznie lżejsze i podatne na odkształcenia, co zwiększa ich funkcjonalność i ułatwia montaż.
- Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie folii wysoko paroprzepuszczalnej, czyli membrany wstępnego krycia – zaznacza Patoka – Głównie dlatego, że można ją układać na styk z termoizolacją, a to znacząco upraszcza konstrukcję dachu i eliminuje możliwość popełnienia błędów. Folie o niskiej paroprzepuszczalności oraz papy wymagają natomiast wykonania dodatkowych szczelin wentylacyjnych nad termoizolacją.

Co z papą?
 
Czy to zatem koniec ery papy? Oczywiście nie. Wciąż możemy ją z powodzeniem wykorzystać w domu bez poddasza użytkowego lub na dachu płaskim. To także dobre podłoże pod gonty. Poza tym papa – w przeciwieństwie do membran i folii wstępnego krycia – może stanowić pokrycie tymczasowe. Dzięki niej możemy więc np. ze względów finansowych – rozciągnąć budowę dachu na kilka lat. Jeśli jednak planujemy jednocześnie postawić konstrukcję dachu, a następnie pokryć ją pokryciem docelowym niewymagającym deskowania, czyli np. dachówką, czy blachodachówką, to najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zakup membrany.

Ciekawostka: Pierwsze folie wstępnego krycia pojawiły się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo były to folie niskoparoprzepuszczalne sprowadzane z Niemiec. Z biegiem lat wyparły je membrany wstępnego krycia. Najnowszą generację membran stanowią tzw. ekrany dachowe. Pierwszym producentem, który wprowadził je na polski rynek była firma Marma Polskie Folie. Podstawowymi zaletami ekranów jest przede wszystkim zwiększona wytrzymałość i odporność na działanie promieni UV oraz uniwersalność zastosowania. Można je wykorzystać w systemach dachów wentylowanych i niewentylowanych, ocieplonych i nieocieplanych, a także deskowanych i bez poszycia.
 
autor
Krzysztof Patoka, wrzesień 2015

Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2021
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl divameble.pl lenko.com.pl |      Prywatność