Materiały
Do pobrania
Do pobrania
Informacje zawarte w dziale
"Do pobrania", to obszerna skarbnica wiedzy nie tylko dla profesjonalistów. Jest to zbiór instrukcji układania, deklaracji właściwości użytkowych CE oraz znaków graficznych naszych produktów.
Zobacz więcej
"Do pobrania", to obszerna skarbnica wiedzy nie tylko dla profesjonalistów. Jest to zbiór instrukcji układania, deklaracji właściwości użytkowych CE oraz znaków graficznych naszych produktów.
OBALAMY
MITY
MITY
Aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego dachu, przedstawiamy najczęściej spotykane informacje dotyczące jego budowy, które są powtarzane, ale nie prawdziwe. Wybór materiałów budowlanych powinien być przemyślany oraz wolny od uprzedzeń, ponieważ wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale także na funkcjonalność i bezpieczeństwo jego mieszkańców.
Zobacz więcej
WAŻNE
INFORMACJE
INFORMACJE
Dla osób zajmujących się zawodowo dachami: dla projektantów, dekarzy, nadzoru budowlanego oraz wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o technice dachowej.
Zobacz więcej
Podstawowe zasady układania folii dachowych typu FWK. Definicje
FWK to skrót oznaczający: folie wstępnego krycia. Są to folie stosowane jako uszczelnienie pokryć leżących na łatach o niskiej paroprzepuszczalności wymagające wentylowania przestrzeni między tymi foliami a termoizolacją (według techniki dachu wentylowanego). W dachu, w którym są zastosowane muszą być skonstruowane dwie szczeliny wentylacyjne – jedna pod pokryciem i nad FWK a druga pod FWK (rys.3). Folie tego typu są również nazywane : foliami paroprzepuszczalnymi lub dachowymi. W tej grupie elastycznych wyrobów wodoszczelnych rozróżnia się : - FWK paroprzepuszczalne – mają paroprzepuszczalność dochodzącą do 40 g/m² na dobę co odpowiada Sd ≤ 1 m ; są to popularne folie zbrojone (przykład Lenko ML 110, 140) lub wzmacniane tkaniną (przykład Lenko MSL 98). Układ materiałowy z takimi foliami pokazuje rys.1 – jest to układ dachu wentylowanego z pokryciem wentylowanym. - FWK paroszczelne – są to produkty o bardzo niskiej paroprzepuszczalności porównywalnej do paraizolacji typu opóźniacze pary (Sd ≥ 20 m) – przeważnie są to produkty przeznaczone do stosowania pod blachy układane w systemie pokrycia niewentylowanego (przykład produktu Lenko MLA 135). Do tej grupy należy również zaliczyć membrany bitumiczne stosowane jako warstwy wstępne w dachach pochyłych. Układ materiałowy z takimi produktami pokazuje rys.2 - jest to układ dachu wentylowanego z pokryciem niewentylowanym. FWK paroszczelne mogą być również stosowane w układzie z rys.1. Gdzie stosuje się FWK FWK są powszechnie stosowane w dwóch rodzajach konstrukcji : - w dachach o poddaszu nieużytkowym, w którym przestrzeń nad ocieplonym stropem jest wentylowana (rys.1 i 2) ; - w nieocieplanych dachach budynków magazynowych, przemysłowych itp ,czyli wszędzie tam, gdzie funkcje i proste w kształtach dachy nie wymagają stosowania MWK (o wysokiej paroprzepuszczalności) a jednocześnie ważne są dwie cechy : wysoka wytrzymałość i niskie koszty materiału. W dachach o poddaszu mieszkalnym termoizolacja ułożona między belkami musi być zdystansowana od FWK (rys.3), ponieważ folie tego typu nie mogą przekazać pary wodnej napływającej z wnętrza budynku. Dlatego termoizolacja musi być wentylowana powietrzem przepływającym nad nią i pod FWK w szczelinie posiadającej wlot i wylot.
Podstawowym warunkiem prawidłowego działania takiego dachu jest wykonanie dwóch szczelin : górnej utworzonej przez kontrłatę i dolnej utworzonej przez materiał dystansujący (rys.3). Obie szczeliny muszą być drożne na całej swojej długości i muszą mieć sprawnie działający wlot i wylot dla powietrza atmosferycznego. Jak się okazuje w praktyce, spełnienie tych warunków w dachach o poddaszu mieszkalnym jest niełatwe. Można tak budować dachy tylko wtedy, gdy mają bardzo prosty kształt – są jedno lub dwuspadowe bez lukarn. Natomiast wykonanie dachu o skomplikowanym kształcie (popularnych w Polsce) z dwoma szczelinami wentylacyjnymi jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
Na rys.4 pokazane są podstawowe rozwiązania gwarantujące prawidłowe działanie dwóch szczelin wentylacyjnych. Trudności ich wykonania w dachach o złożonych kształtach wynikają z konieczności zrealizowania wlotu w koszach i wylotu na narożach oraz uzyskania drożności szczeliny w miejscach wokół kominów i okien dachowych. Trudności te są większe (kosze) lub mniejsze (naroża) i można je stopniować. Najtrudniej jest wykonać te fragmenty dachu gdzie zbudowanie i wlotu i wylotu jest utrudnione (I strefa trudności na rys.5). Pełniejszy opis takich konstrukcji zawierają artykuły w tym samym dziale dotyczące poszczególnych fragmentów dachu : komina, kalenicy kosza i okapu. Artykuły te noszą odpowiednie nazwy : „Komin w dachu z FWK” , „Kosz w dachu z FWK”, „Okap w dachu z FWK”, „Okno dachowe w dachu z FWK” |
Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2024 |
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl lenko.com.pl | Prywatność |