Materiały
Do pobrania
Do pobrania
Informacje zawarte w dziale
"Do pobrania", to obszerna skarbnica wiedzy nie tylko dla profesjonalistów. Jest to zbiór instrukcji układania, deklaracji właściwości użytkowych CE oraz znaków graficznych naszych produktów.
Zobacz więcej
"Do pobrania", to obszerna skarbnica wiedzy nie tylko dla profesjonalistów. Jest to zbiór instrukcji układania, deklaracji właściwości użytkowych CE oraz znaków graficznych naszych produktów.
OBALAMY
MITY
MITY
Aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego dachu, przedstawiamy najczęściej spotykane informacje dotyczące jego budowy, które są powtarzane, ale nie prawdziwe. Wybór materiałów budowlanych powinien być przemyślany oraz wolny od uprzedzeń, ponieważ wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale także na funkcjonalność i bezpieczeństwo jego mieszkańców.
Zobacz więcej
WAŻNE
INFORMACJE
INFORMACJE
Dla osób zajmujących się zawodowo dachami: dla projektantów, dekarzy, nadzoru budowlanego oraz wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o technice dachowej.
Zobacz więcej
Kosz w dachu z folią dachową typu FWK - folii wstępnego krycia. W dachach o poddaszu mieszkalnym termoizolacja ułożona między belkami musi być zdystansowana od FWK (patrz „Podstawowe zasady układania folii wstępnego krycia”) bo folie tego typu nie mogą przekazać pary wodnej napływającej z wnętrza budynku. Dlatego termoizolacja musi być wentylowana powietrzem przepływającym nad nią i pod FWK w szczelinie posiadającej wlot i wylot.
Podstawowym warunkiem prawidłowego działania takiego dachu jest wykonanie dwóch szczelin : górnej utworzonej przez kontrłatę i dolnej utworzonej przez materiał dystansujący termoizolację. Obie szczeliny w dachu muszą być drożne na całej swojej długości i muszą mieć sprawnie działający wlot i wylot dla powietrza atmosferycznego. Z tego powodu w tych miejscach dachu, w których brakuje naturalnej możliwości wykonania wlotu lub wylotu, trzeba wykonać dodatkowe elementy umożliwiające przepływ powietrza wentylującego. Do najtrudniejszych należą te fragmenty dachu, w których nie można łatwo wykonać ani wlotu ani wylotu. Do takich miejsc należą strefy między kominami, oknami dachowymi (itp.) a koszami lukarn (rys.1) W związku z tym, można sklasyfikować miejsca na dachu w zależności od stopnia trudności wykonania dolnej szczeliny wentylacyjnej. Najtrudniejsze z nich wymagają wykonania specjalnych prac umożliwiających realizację zarówno wlotu jak i wylotu szczeliny. ![]() rys.1 Na rys.1 taki fragment dachu oznaczony jest jako „I” strefa trudności. W dachach o innych kształtach taki stopień trudności może znajdować się w innych miejscach, na przykład między oknem dachowym i kominem umieszczonym nad nim.
W prezentowanym modelu szczelina wentylacyjna w „I” strefie trudności ma wylot pod kominem i jego wykonanie wymaga ominięcia tej przeszkody (patrz : „Komin w dachu z FWK”). Natomiast wlot do niej jest trudny do wykonania, z powodu istnienia w tym miejscu kosza łączącego lukarnę z połacią. Jest wiele metod umożliwiających realizację wlotu do szczeliny znajdującej się między krokwiami wychodzącymi z kosza. Jedną z nich jest odpowiednie podcięcie każdej krokwi w miejscu jej połączenia z krokwią koszową (rys.2). W ten sposób wzdłuż kosza powstanie kanał doprowadzający powietrze z okapu do każdej przestrzeni utworzonej przez kolejne krokwie stykające się w koszu. ![]() rys.2 Jest to jednak metoda grożąca osłabieniem konstrukcji więźby dachowej w koszu. Można ją zastosować jedynie gdy istnieje możliwość wzmocnienia połączeń belek w koszu metalowymi łącznikami lub innymi podporami. Nie zawsze jest to możliwe. Inne sposoby polegają na pozyskaniu powietrza wentylującego z górnej szczeliny wentylacyjnej przez zamontowanie w okolicy krokwi koszowej specjalnych wkładek wentylujących*. W ten sposób nie narusza się konstrukcji, ale za to trzeba użyć dodatkowych wyspecjalizowanych akcesoriów. Zawsze, w obu metodach trzeba ponieść dodatkowe koszty na materiały i robociznę. *K.Patoka „Wentylacja dachów i stropodachów” wyd. Medium 2010r, rozdz.4 |
Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2025 |
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl lenko.com.pl | Prywatność |