Materiały
Do pobrania
Do pobrania
Informacje zawarte w dziale
"Do pobrania", to obszerna skarbnica wiedzy nie tylko dla profesjonalistów. Jest to zbiór instrukcji układania, deklaracji właściwości użytkowych CE oraz znaków graficznych naszych produktów.
Zobacz więcej
"Do pobrania", to obszerna skarbnica wiedzy nie tylko dla profesjonalistów. Jest to zbiór instrukcji układania, deklaracji właściwości użytkowych CE oraz znaków graficznych naszych produktów.
OBALAMY
MITY
MITY
Aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego dachu, przedstawiamy najczęściej spotykane informacje dotyczące jego budowy, które są powtarzane, ale nie prawdziwe. Wybór materiałów budowlanych powinien być przemyślany oraz wolny od uprzedzeń, ponieważ wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale także na funkcjonalność i bezpieczeństwo jego mieszkańców.
Zobacz więcej
WAŻNE
INFORMACJE
INFORMACJE
Dla osób zajmujących się zawodowo dachami: dla projektantów, dekarzy, nadzoru budowlanego oraz wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o technice dachowej.
Zobacz więcej
Osy w dachu badawczym MPF Produkowanie według nawet najlepszych technologii nie gwarantuje sukcesów produktom stosowanym w budownictwie, gdyż ważne jest ich prawidłowe zastosowanie. Wypracowanie dobrych zaleceń przez producenta wymaga zaś pełnej znajomości produkowanych materiałów, ponieważ ich cechy decydują o ich zastosowaniu. Dlatego Marma Polskie Folie stale bada wytwarzane membrany wstępnego krycia i inne folie budowlane.
Do badania membran wybudowano w zakładzie w Nowej Dębie specjalny dach pokryty dwoma rodzajami pokrycia : dachówką ceramiczną i blachodachówką. Jego głównym zadaniem było określenie wpływu dwóch czynników : wentylacji pokrycia oraz promieniowania UV, na działanie i żywotność wysoko paroprzepuszczalnych membran (MWK).
Promieniowanie UV może bezpośrednio oddziaływać na MWK tylko w efekcie popełnienia błędów w układaniu pokrycia zasadniczego znajdującego się nad MWK. Z tego powodu w badawczym dachu wykonano najczęściej powtarzające się błędy.
Dach powstał w sierpniu 2003 a został rozebrany w sierpniu 2010 roku. Natomiast jesienią 2010 roku konstrukcja dachu została przeniesiona w nowe miejsce i na nowo pokryta tylko dachówką tak, aby w dalszym ciągu badać między innymi wpływ promieniowania UV na produkowane w Marma Polskie Folie membrany.
Plan badań na dachu w Nowej Dębie musiał być jednak skorygowany już latem 2004 roku ponieważ stwierdzono, że został on zasiedlony przez osy. Ich pojawienie się spowodowało, że dach otrzymał jeszcze jedno zadanie : sprawdzenie wpływu temperatury na membrany wstępnego krycia. Wiadomo bowiem, że w miejscach powstania gniazd os nie może być zbyt wysoka temperatura – w gnieździe nie może być więcej niż 35 - 40ºC. Skoro w dachu osiedliły się osy, to warto było je obserwować.
Pod obu pokryciami znaleziono wyłącznie małe gniazda (przejściowe). Duże gniazda osy zakładały w tych miejscach, w których mogły przedostać się do osłoniętej sklejką warstwy wełny mineralnej (fot.6), zamontowanej między belkami więźby na większości powierzchni dachu. Jednocześnie w siedmioletnim okresie obserwowania dachu stwierdzono (wiele osób to widziało), że osy wylatywały spod pokrycia dachu również w okresach letnich upałów. Stąd wniosek, że w okresie lata temperatury powietrza tuż pod blachą (wentylowaną) nie osiągają wielkość znaczenie przekraczających 40ºC.
W trakcie innych badań stwierdzono, że membrany w temperaturze 120ºC zmieniają wymiary liniowe w granicach 2 – 4 %. W kierunku wzdłużnym zawsze kurczą się, a w kierunku poprzecznym rozszerzają się lub kurczą w zależności od ilości warstw (2, 3 warstwy) oraz ciężaru powierzchniowego.
Po zdjęciu pokrycia z całego dachu nigdzie nie stwierdzono śladów działania wysokich temperatur. W żadnym miejscu nie było stałych odkształceń membran (na dachu były ułożone trzy ich rodzaje). Nawet pod blachodachówką ułożoną na połaci południowej, w strefie bez wentylacji (rys.1, fot.3). W tej części dachu membrana stykała się z łatami tak, aby zamarkować błąd polegający na ułożeniu pokrycia tylko na łatach bez kontrłat – wtedy nie ma przepływu powietrza wentylującego.
Wnioski
W omawianym dachu badawczym w okresie co najmniej 6 lat mieszkało wiele pokoleń os. Ich gniazda znajdowały się również pod blachodachówką ułożoną (celowo) po południowej stronie dachu. Brakowało ich jedynie w strefie z zablokowanym przepływem powietrza wentylującego (poza jednym na kalenicy). Jednocześnie na całej powierzchni dachu nie wystąpiły w ciągu 7 lat żadne uszkodzenia temperaturowe mimo wielokrotnego występowania wysokich temperatur (powyżej 30ºC) w porach letnich lat 2003 – 2010.
Stąd można śmiało wywnioskować, że :
1) temperatury membran wstępnego krycia ułożonych pod pokryciami z blach profilowanych nigdy nie mogą być na tyle wysokie aby uszkodzić lub zmienić strukturę membran *; nawet gdy membrany nie są chłodzone powietrzem wentylującym pokrycie ;
2) w dachach pokrytych wentylowanymi blachami profilowanymi (blachodachówka, blacha trapezowa) przepływ powietrza na tyle obniża temperaturę membrany, że nie przekracza ona 40ºC, nawet w najbardziej gorących okresach roku ;
3) głoszone czasami teorie, że membrany wstępnego krycia mogą być układane pod blachami profilowanymi tylko wtedy, gdy są osłonięte dodatkową warstwą metalizacji, są niczym nie uzasadnione.
Powtarzane często opinie o uszkodzeniach MWK powstających pod blachodachówkami wynikają z bezrefleksyjnego przeniesienia doświadczeń z błędnie stosowanych w ubiegłych latach FWK. Nisko paroprzepuszczalne folie wstępnego krycia (FWK) miały niską odporność na promieniowanie ultrafioletowe (UV), i gdy zostały użyte jako pokrycie tymczasowe leżące na dachu zbyt długo, to były uszkadzane przez to promieniowanie. Degradacja tworzyw sztucznych wywołana działaniem UV ujawnia się po dłuższych okresach czasu i dlatego uszkodzone FWK były przykrywane blachodachówkami. Dopiero przypadkowe odsłonięcie pokrycia ujawniało ten fakt po pewnym czasie i dlatego rozkład FWK mylnie tłumaczono działaniem temperatury.
* z całą pewnością można tak powiedzieć o membranach wyprodukowanych i zbadanych przez Marma Polskie Folie.
|
Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2024 |
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl lenko.com.pl | Prywatność |