Skroplina na membranach dachowych spełniających funkcję warstwy wstępnej.
O tej porze roku, kiedy temperatury w ciągu dnia wahają się od +5 do -5 ºC, na wielu budowach pojawiają się bardzo często skropliny. Występują (szczególnie wyraźnie widoczne) na spodzie nie ocieplonych jeszcze dachów czyli na membranach i foliach wstępnego krycia (MWK i FWK). Zjawisko to jest naturalnym objawem działania praw fizyki i powstaje na wszystkich cienkich materiałach stosowanych w budownictwie – głównie membranach, foliach oraz blachach (niezależnie od producenta). W zimnych i wilgotnych okresach roku, po zakończeniu prac budowlanych ilość pary wodnej w nowobudowanych domach jest zawsze bardzo duża. Dużą ilość pary wodnej dostarcza również powietrze atmosferyczne. Para wodna unosi się do góry razem z ciepłym powietrzem. To powoduje, że na zimnej powierzchni membrany para wodna zanim dotrze do jej warstw paro-przepuszczalnych (filmu funkcyjnego) skrapla się na wewnętrznej powierzchni membrany. Dla zaistnienia tego zjawiska wystarczy różnica temperatur 2 - 4ºC. Zjawisko to zanika po odparowaniu nadmiaru wilgoci w cieplejszych okresach roku. skroplina_i_s.jpg

Jednak póki temperatury wahają się wokół „0 ºC” to bardzo wielu budujących się przeżywa chwile zwątpienia widząc zacieki na swoim poddaszu. A powód jest oczywisty choć widowiskowy. Ilość pary wodnej kondensującej się na MWK lub FWK może być bardzo duża i zależy od :
- ilości wilgoci technologicznej w budynku ;
- różnicy temperatur między powietrzem wewnątrz budynku a atmosferycznym ;
- miejsca w dachu ;
- rodzaju dachu ;
- skuteczności wentylacji pomieszczeń ;
i wieli innych czynników.

Warto jednak zauważyć, że pojawianie się skroplin na membranach wstępnego krycia w nowo wybudowanych budynkach jest ich zaletą a nie wadą w stosunku do tradycyjnych desek i papy. Skropliny wnikają w deskowanie w ogromnych ilościach prowadząc do ich stałego wysokiego zawilgocenia nie zauważalnego gołym okiem. Skutki tego są fatalne dla dachu : wielu jego posiadaczy nie wie, że jest skrajnie zawilgocony oraz zagrzybiony i z tego powodu podejmuje decyzję wykonania dalszych prac wykończeniowych co w efekcie znaczenie skraca „życie” dachu a mieszkańców naraża na przebywanie w niezdrowej atmosferze zarodników grzybów i pleśni. Dodatkowo taki mokry dach zawsze będzie zimnym kompresem i wydatki na ogrzanie budynku będą zawsze bardzo wysokie.Natomiast pojawienie się skropliny na membranie pozwala zauważyć problem i usunąć jego skutki. Jest to łatwe pod warunkiem, że w dachu nie zostały popełnione błędy w wykonaniu wentylacji nad membraną. Przy okazji powstania skroplin zawsze warto to sprawdzić. Jeżeli nie ma żądnych takich błędów, to wystarczy ogrzać i przewietrzyć poddasze lub poczekać na cieplejszą porę roku i dopiero wtedy przystąpić do ocieplania poddasza.
skroplina_ii_s.jpg

Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2024
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl lenko.com.pl |      Prywatność