Materiały
Do pobrania
Do pobrania
Informacje zawarte w dziale
"Do pobrania", to obszerna skarbnica wiedzy nie tylko dla profesjonalistów. Jest to zbiór instrukcji układania, deklaracji właściwości użytkowych CE oraz znaków graficznych naszych produktów.
Zobacz więcej
"Do pobrania", to obszerna skarbnica wiedzy nie tylko dla profesjonalistów. Jest to zbiór instrukcji układania, deklaracji właściwości użytkowych CE oraz znaków graficznych naszych produktów.
OBALAMY
MITY
MITY
Aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego dachu, przedstawiamy najczęściej spotykane informacje dotyczące jego budowy, które są powtarzane, ale nie prawdziwe. Wybór materiałów budowlanych powinien być przemyślany oraz wolny od uprzedzeń, ponieważ wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale także na funkcjonalność i bezpieczeństwo jego mieszkańców.
Zobacz więcej
WAŻNE
INFORMACJE
INFORMACJE
Dla osób zajmujących się zawodowo dachami: dla projektantów, dekarzy, nadzoru budowlanego oraz wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o technice dachowej.
Zobacz więcej
Jak wybierać paroizolacje We współczesnych dachach i ścianach szkieletowych stosuje się podobne układy materiałów w celu powstrzymania przenikania i skraplania się w nich pary wodnej. Od wewnątrz pomieszczeń montuje się paro-izolacje ograniczające dopływ pary wodnej, a z zewnątrz materiały umożliwiające wydobywanie się pary wodnej poza konstrukcję – wysoko paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia - MWK. Paro-izolacje układane od strony wewnętrznej tworzą całą grupę różnych produktów posiadających swoje nazwy; wśród nich można wyróżnić: opóźniacze, regulatory i bariery parowe. Wszystkie rodzaje spełniają dwie funkcje: uszczelniają przegrody budowlane przed dopływem pary wodnej i uniemożliwiają powstawanie przewiewów, które są przyczyną powstawania strat ciepła w budynkach. Żeby dach lub ściana nie gromadziły wilgoci musi być spełniony jeden podstawowy warunek: układ materiałów osłonowych w ich konstrukcji powinien zapewnić zrównoważenie bilansu przepływu pary wodnej przez te przegrody budowlane. Ilość pary wodnej wchodzącej w przegrodę nie może być większa od ilości wychodzącej. Gdy bilans będzie niekorzystny, przegroda będzie gromadziła wilgoć a materiały budowlane, z których jest wykonana, będą podlegały degradacji.
Z tej zasady wynika, że: czym większy opór dla pary stawia warstwa zewnętrzna dachu lub ściany, tym większy opór dyfuzyjny powinna stawiać paro-izolacja. W przypadku dachu warstwą zewnętrzną jest pokrycie zasadnicze z warstwą wstępnego krycia (np. z membraną) a w przypadku ścian elewacja z wiatroizolacją. O wielkości oporu dyfuzyjnego warstw zewnętrznych w dachach wentylowanych decydują własności warstwy wstępnego krycia. Dlatego folie nisko paro-przepuszczalne i papa na deskowaniu wymagają zastosowania paro-izolacji o większym oporze dla pary wodnej a MWK paroizolacje o mniejszym oporze (np. Vapour Regulator.
A co się dzieje w ścianach ? Napór pary wodnej na ściany jest mniejszy niż na dachy. W związku z tym polietylenowa folia (PE) jako PAROIZOLACJA sprawdza się bardzo dobrze w ścianach z wiatroizolacjami wykonanymi zarówno z wysoko paro-przepuszczalnych MWK jak i z wiatroizolacjami wykonanymi z VAPOUR Regulator, ponieważ folia PE ma 20 razy mniejszą paro-przepuszczalność niż regulator. W dachach zaś ta sama PAROIZOLACJA współdziała doskonale zarówno z wysoko paro-przepuszczalnymi membranami dachowymi jak i z foliami nisko paro-przepuszczalnymi. Jest uniwersalna. Jednak gdy pod pokryciem ułożone są MWK warto zastosować VAPOUR Regulator, ponieważ unika się wtedy zagrożenia powstawania pleśni za płytami gipsowo-kartonowymi. |
Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2024 |
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl lenko.com.pl | Prywatność |