Materiały
Do pobrania
Do pobrania
Informacje zawarte w dziale
"Do pobrania", to obszerna skarbnica wiedzy nie tylko dla profesjonalistów. Jest to zbiór instrukcji układania, deklaracji właściwości użytkowych CE oraz znaków graficznych naszych produktów.
Zobacz więcej
"Do pobrania", to obszerna skarbnica wiedzy nie tylko dla profesjonalistów. Jest to zbiór instrukcji układania, deklaracji właściwości użytkowych CE oraz znaków graficznych naszych produktów.
OBALAMY
MITY
MITY
Aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego dachu, przedstawiamy najczęściej spotykane informacje dotyczące jego budowy, które są powtarzane, ale nie prawdziwe. Wybór materiałów budowlanych powinien być przemyślany oraz wolny od uprzedzeń, ponieważ wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale także na funkcjonalność i bezpieczeństwo jego mieszkańców.
Zobacz więcej
WAŻNE
INFORMACJE
INFORMACJE
Dla osób zajmujących się zawodowo dachami: dla projektantów, dekarzy, nadzoru budowlanego oraz wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o technice dachowej.
Zobacz więcej
Badania próbek membrany z pyłem Badania próbek membrany z pyłem
Od pewnego czasu pojawiają się nieprawdziwe informacje dotyczące oddziaływania pyłów na wysoko paro przepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK), wykonane z włóknin polipropylenowych (PP). Rzekomo, pyły powodują zatkanie porów przepuszczających parę wodną, znajdujących się w warstwie filmu funkcyjnego. Sugestie są takie, że z tego powodu membrany zapychają się tymi pyłami i tracą paro-przepuszczalność. Z wiedzy teoretycznej oraz z praktyki wynika, że jest to niemożliwe (patrz: „Pył nie zmienia własności MWK”).
Jednak postanowiliśmy to sprawdzić w naszym laboratorium, które wyposażone jest w urządzenia umożliwiające badanie paro-przepuszczalności membran (i nie tylko).
Badania polegały na :
1) wykonaniu zdjęć mikroskopowych w dużym powiększeniu membrany Dachowa 3 (135 g/m2) i filmu paro-przepuszczalnego 30g/m2 z włókniną protekcyjną 20 g/m2 (patrz : „Zdjęcia mikroskopowe membran”);
2) zbadaniu paro-przepuszczalności zapylonej membrany o ciężarze powierzchniowym (gramaturze) 100 g/m2.
Wybraliśmy membranę cieńszą (100 g/m2) niż ta pokazywana na zdjęciach mikroskopowych, ponieważ chcieliśmy sprawdzić wpływ pyłu i ograniczyć liczbę pochłoniętych cząsteczek pyłu przez włókninę. Czym grubsza jest warstwa włókniny osłonowej (górnej) tym więcej pyłów może ona pochłonąć. Czyli w cieńszych bo lżejszych membranach pył opadający z góry powinien łatwiej dotrzeć do filmu z paro-przepuszczalnymi porami.
Przygotowane do badań próbki
Do badania przygotowano zestaw 3 próbek membrany o gramaturze 100 g/m2. Zbadano ich paro-przepuszczalność, a następnie pokryto pyłem (ok. 0,1g pyłu na próbkę) z dachówek oraz zabezpieczono włókniną 20g (zdjęcia poniżej). Drobiny pyłu jakie powstają w trakcie cięcia dachówek mają wymiary 0,1 – 50 µm. Następnie ponownie wykonano badanie paro-przepuszczalności tych próbek. Wyniki pokazują tabele.
Badania paro-przepuszczalności określono za pomocą współczynnika Sd (równoważnej dyfuzyjnie grubości powietrza). Średnia różnica między paro-przepuszczalnością (wyrażoną w Sd) między membraną nie zapyloną a zapyloną wyniosła 0,001 m czyli 3,7 %. O tyle wzrosła wartość współczynnika Sd (czym większa jest wartość tego współczynnika tym mniejsza jest paro–przepuszczalność). Tylko o tyle zapylenie zmniejszyło paro przepuszczalność badanej membrany.
Jak widać różnica jest bardzo mała i stanowi ją również opór warstwy włókniny osłaniającej pył od góry o gramaturze 20 g/m², którą trzeba było zastosować aby badanie mogło być przeprowadzone.
Analiza zdjęć (patrz: „Pył nie zmienia własności MWK”) oraz powyższe badania dowodzą, że
pył nie może powstrzymać przechodzenia pary wodnej przez wysoko paro-przepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK).
Informacje o współczynnikach
Sd - parametr określający paro-przepuszczalność materiału przez porównanie jego właściwości dyfuzyjnych do dyfuzyjności nieruchomego (!) powietrza o określanej grubości. Współczynnik Sd charakteryzuje właściwości dyfuzyjne warstwy materiału budowlanego o określonej grubości w ten sposób, że porównuje je do grubości warstwy powietrza o tym samym oporze dyfuzyjnym. Stąd wymiarem tego współczynnika jest metr [m].
WVTR – współczynnik przepuszczania pary wodnej, jest miarą przechodzenia pary wodnej przez substancję. Jego wymiarem jest jednostka g/m²/24h. Jest parametrem pomocniczym przy określaniu Sd . Warunki, w których dokonywany jest pomiar, mają znaczny wpływ na wynik. Zarówno zmiany temperatury, jak i wilgotności w próbce muszą być mierzone, kontrolowane i porównywane z wynikiem. Wyniki WVTR bez określenia tych warunków są nieporównywalne ale jako parametr pomocniczy jest niezbędny.
autor
Krzysztof Patoka
luty 2015
|
Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2024 |
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl lenko.com.pl | Prywatność |